Aktualności

Wokół Półmaratonu Węgorza, cz. VI

📁 Aktualność 🕔13.Kwiecień 2014
Wokół Półmaratonu Węgorza, cz. VI

Wierzymy, że do biegu, który odbędzie się już za niecałe trzy tygodnie, będziecie dobrze przygotowani. I nie zabraknie Wam sił, by pokonując trasę, czasem rozejrzeć się wokół, wypatrując atrakcji, o których już pisaliśmy i o tych, o których jeszcze napiszemy.

Dzisiaj na tapetę bierzemy najbardziej charakterystyczny budynek Węgorzewa – zamek. Zaczęto go budować już w XIV wieku. Pierwotnie jako własność zakonu krzyżackiego, wielokrotnie zmieniał właścicieli. Na przestrzeni lat zamek pełnił różne funkcje: od sądu i więzienia, przez szpital, aż po siedzibę biblioteki, Rady Miejskiej i Urzędu Stanu Cywilnego.

Był kilkukrotnie zniszczony i odbudowywany. Obecnie znajduje się w rękach prywatnych i jest – niestety – niedostępny do zwiedzenia dla turystów. Nie sposób jednak przegapić te dużą, żółtą budowlę w centrum miasta. Zamek znajduje się w pobliżu placu Wolności, gdzie – tradycyjnie już – umiejscowiona będzie meta półmaratonu, a gdy będziecie obok niego przebiegać, do finiszu pozostaną Wam już niecałe dwa kilometry.

Źródło zdjęcia: zabytki.mazury.pl

Udostępnij tę informację znajomym