Aktualności

Wokół Półmaratonu Węgorza, cz. I

📁 Aktualność 🕔10.Luty 2014
Wokół Półmaratonu Węgorza, cz. I

Wraz z upływem czasu do startu X Półmaratonu Węgorza, publikować będziemy różne interesujące fakty i ciekawostki związane z trasą biegu, jego historią i innymi wartymi uwagi faktami. Dziś pierwsza część naszego cyklu – most w Sztynorcie.

Wielu z Was zapewne brało już udział w naszym biegu, a wspomniany przez nasz obiekt z pewnością rzucił Wam się w oczy. Czy wiecie o tym, że biegliście najdłuższym mostem na całej Warmii i Mazurach? Konstrukcja, która łączy dwa brzegi przesmyku między jeziorami: Kirsajty oraz Dargin; oddalone od siebie o 128 metrów. Most ma już blisko 60 lat i składa się z siedmiu przęseł. Na trasie naszego biegu z jego przemierzeniem zmierzyć się musicie w początkowej fazie biegu, w okolicach trzeciego kilometra.

Chyba nie będzie w naszym cyklu obiektu o bardziej strategicznym dla biegu znaczeniu. Biorąc pod uwagę, że nasza kraina usłana jest wielkopołaciowymi jeziorami, gdyby tej budowli nie było, trasa drogowa Sztynort – Węgorzewo wyglądałaby zupełnie inaczej.

Matematycznie rzecz biorąc, droga przemierzona samym mostem stanowi 0,6% całego dystansu półmaratonu. Czy to jedyna tego typu budowla na trasie? Do tematu jeszcze wrócimy 🙂

 

 

Udostępnij tę informację znajomym