Aktualności

Pytania do organizatora i odpowiedzi

📁 Aktualność 🕔06.Kwiecień 2018
Pytania do organizatora i odpowiedzi

Źródło: Gazeta Wyborcza

Półmaraton Węgorza już nie będzie zaczynał się w Sztynorcie. Skąd taka diametralna zmiana?

– Przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo biegaczy oraz trudności z wyłączaniem drogi krajowej. W poprzednich latach biegacze musieli biec w mieście przy ograniczonym, ale odbywającym się ruchu samochodów.  Poza tym, przy nowej trasie start i meta będą w tym samym miejscu, na Placu Wolności w Węgorzewie, co na pewno będzie atrakcyjniejsze dla biegaczy i kibiców. Nie będzie już przewożenia biegaczy autobusami na linię startu do Sztynortu.

Jak będzie wyglądała nowa trasa?

Myślę, że będzie przyjaźniejsza dla biegaczy. Około 8 km prowadzi drogami szutrowymi. Start i meta na Placu Wolności, czyli w sercu naszego wydarzenia. W większości wykorzystujemy do biegu drogi szutrowe, promenadę pieszo-rowerową wzdłuż Węgorapy, Kanału Węgorzewskiego oraz Kanału Młyńskiego oraz trasę Green Velo. Poza tym trasa jest fantastyczna widokowo. Prowadzi w dużym fragmencie nad jeziorem Mamry.

Co interesującego zawodnicy zobaczą po drodze pokonując dystans ponad 21 kilometrów?

Bardzo wiele interesujących miejsc: serce miasta Plac Wolności, zamek pokrzyżacki – obecnie w remoncie, plażę miejską nad jeziorem Mamry, promenadę od jeziora do miasta wzdłuż Węgorapy, Kanału Węgorzewskiego, port jachtowy Keja, Muzeum Kultury Ludowej, Ekomarina, Port Żeglugi Mazurskiej, wieś Ruska Wieś, malownicze tereny nad jeziorem Mamry – tzw. Zwierzyniecki Róg, wieś Trygort, trasa Green Velo.

A jakie atrakcje czekają biegaczy na mecie?

Przede wszystkim, jak co roku piękne medale oraz pyszny posiłek regeneracyjny przygotowany na bazie kuchni wojskowej. Mamy wiele kategorii wiekowych (w sumie 18 w Półmaratonie i 12 w Biegu Flagi), więc i dużo pucharów, i nagród, nie tylko finansowych. Na koniec każdy z uczestników biegów ma szansę wylosować jedną z wielu cennych nagród rzeczowych.  Poza tym każdy zawodnik otrzyma pamiątkową koszulkę z emblematem flagi państwowej.

Czy szykowane są niespodzianki także dla kibiców?

Oczywiście, jak co roku kibice u nas się nie nudzą. Przede wszystkim od 8:15 co kilka-kilkanaście minut odbywać się będą biegi dziecięce, które wzbudzają olbrzymie emocje wśród kibiców. Od samego rana (9:00) rozstawiają się nasi partnerzy tacy jak wojsko, policja, straż pożarna czy sanepid, którzy przygotowują dla dzieci i rodzin tory przeszkód, pokazy czy quizy. Można zwiedzić sprzęt formacji mundurowych. W namiocie sanepidu można zmierzyć swoje ciśnienie i zbadać pojemność płuc. W tym roku również firma sprzątająca będzie prezentowała najnowszy sprzęt do segregacji odpadów. Od godziny 11:00 rozpoczyna się X Mazurski Festyn Ekologiczny EKO-LOGIKA 2018, organizowany przez Mazurski Związek Międzygminny – Gospodarka Odpadami. Dotychczas była to samodzielna impreza organizowana w różnych gminach obszaru działania Związku. W tym roku odbędzie się przy okazji naszej imprezy. Będą konkursy, pokazy i wiele atrakcji o tematyce ekologicznej. Oczywiście w wymiarze edukacyjno-rekreacyjnym. Na zakończenie festynu losowanie cennych nagród wśród, których ma być rower.

Niewątpliwą atrakcją imprezy jest przy uroczystości otwarcia ceremoniał wojskowy z uroczystym podniesieniem flagi państwowej przy odegraniu hymnu państwowego.

Kolejna nowość to Bieg Flagi Biało-Czerwonej. Do kogo kierujecie te zmagania?

Od wielu lat mieliśmy pytania od osób, dla których półmaraton to jeszcze za wiele. Jest również część osób, które po prostu wolą biegać krótsze odcinki . Dlatego w tym roku przy zmianie trasy zdecydowaliśmy się na dołożenie drugiego, krótszego dystansu – 6,25 km. Poza tym chcieliśmy podkreślić to, że 2 maja to Święto Flagi Państwowej.

Nietypowy jest dystans, bo 6,25 km. Dlaczego akurat tyle?

Można powiedzieć, że dystans ustalił się sam. Wynika on z kształtu trasy półmaratonu, która przypomina „ósemkę” i przecina się niedaleko startu/mety. Bieg Flagi Biało-Czerwonej odbywa się razem z półmaratonem. W momencie przebiegania przy Placu Wolności zawodnicy Biegu Flagi Biało- Czerwonej zbiegają/skręcają po prostu na metę.

Jaka jest trasa na tym krótszym dystansie?

Tak jak wspominałem wyżej jest to pierwsze 6 km trasy półmaratonu….

Zapewne tradycyjnie nie zabraknie biegów dziecięcych…

Oczywiście, gdyż pod względem frekwencji jest to nasza główna impreza. W tamtym roku wystartowało około 840 młodych biegaczy. Wspaniałe emocje, dopingujący kibice. Super atmosfera. Każdy uczestnik dostaje piękną koszulkę oraz na mecie medal i coś do picia. Oczywiście jest moc nagród dla zwycięzców i szansa wygrania cennych nagród dla każdego uczestnika podczas losowania, które niejednokrotnie wzbudza więcej emocji niż same biegi. Serdecznie zapraszamy, kto nie był, a przyjedzie na pewno nie pożałuje.

Ile wynosi wpisowe i na co mogą liczyć uczestnicy po opłaceniu startowego?

Wpisowe do 23 kwietnia wynosi 50 zł. 01.05 lub w dniu imprezy, w przypadku wolnych miejsc 80 zł.

Uczestnicy otrzymują: pamiątkową koszulkę z emblematem flagi biało-czerwonej, pamiątkowy numer startowy z chipem, bon na dwudaniowy posiłek regeneracyjny, wodę na trasie i mecie, worek depozytowy oraz  możliwość udziału w losowaniu cennych nagród na zakończenie imprezy (obecność obowiązkowa). Przede wszystkim jednak wspaniałe widoki oraz bryzę z nad wody przez większość dystansu.

Jak się można zapisać, by wziąć udział w wybranym biegu?

Poprzez formularze zapisowe na naszych stronach polmaratonwegorza.pl oraz osir.wegorzewo.pl lub w przypadku wolnych miejsc 01.05 w biurze zawodów na Hali Miejskiej od 15:00 do 20:00 lub w dniu zawodów na Placu Wolności od godziny 8:30.

2018_02_07_OSiR_Polmaraton_Wegorza_Plakat_B2

Udostępnij tę informację znajomym

Podobne informacje