Aktualności

Gotowi, do biegu, start!

📁 Aktualność 🕔23.Kwiecień 2015
Gotowi, do biegu, start!

Rozmowa Z MARIUSZEM NIEDZIÓŁKĄ,

kierownikiem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Węgorzewie, organizatora XI Półmaratonu Węgorza.

XI Półmaraton Węgorza tuż-tuż (2 maja). Gotowi do biegu?

Mariusz Niedziółka: – Tak, możemy startować! Wszystko już gotowe, przed nami już organizacyjne drobiazgi, takie jak tablice informacyjne wskazujące kilometry na trasie czy ulotki dla mieszkańców gminy, informujące o utrudnieniach na trasie w dniu Półmaratonu. Słowem, główne przygotowania za nami (trwały pół roku), teraz już tylko dopieszczamy półmaraton.

To zaledwie trzecia edycja Półmaratonu Węgorza po przerwie, która trwała aż pięć lat. Czego nas nauczyły ostatnie dwa lata?

M.N.: – Tego, że bardzo ważne są szczegóły. Wydźwięk ostatniej edycji półmaratonu był pozytywny, biegacze przysłali nam wiele opinii, w których było wiele pochwał, ale zgłosili też sporo sugestii. Najczęściej skarżyli się na ruch samochodów w mieście. Musieli biec obok aut. Niestety, Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie może zamknąć ruchu na drodze 63 (odcinek trasy od Ogonek do Węgorzewa), bo nie mamy tu objazdów, a to jedyna tutaj trasa krajowa. Dlatego trasa w tym roku nieco się zmieni. Zawodnicy z Ogonek pobiegną ścieżką rowerową (na nasypie kolejowym), a w samym Węgorzewie z Łuczańskiej skręcą w Przesiedleńczą, następnie miną aleje Wojska Polskiego i pobiegną ulicami: Łąkową, Kraszewskiego, Sienkiewicza i na plac Wolności. Tak zminimalizujemy bieg przez centrum miasta. Niestety, ponieważ na tej drodze pełno jest ostrych zakrętów i innych przeszkód, dla bezpieczeństwa zawiesiliśmy kategorię wózków.

Co zawodnicy chwalili wspominając ostatnie edycje imprezy?

M.N.: – Oczywiście, zachwycali się trasą na odcinku Sztynort-Ogonki, widok jezior naprawdę ich zafascynował. Oprócz tego bardzo spodobała im się idea połączenia półmaratonu z biegami dla dzieci i młodzieży (frekwencja na Ulicznych Biegach „Mazury Cud Natury” – w ubiegłym roku mieliśmy ok. 700 uczestników! – naprawdę im zaimponowała). Wiele osób chwaliło dołączenie festynu do półmaratonu, doceniając, że w ten sposób impreza staje się jednym wielkim świętem sportu i że „zagospodarowne” są całe rodziny biegaczy, które przyjeżdżają tu, by kibicować. Zdecydowanie podbiliśmy serca naszych gości miłą, rodzinną atmosferą i gościnnością.

Porozmawiajmy o nowościach, które czekają na nas 2 maja na placu Wolności.

M.N.: – W tym roku część festynową organizujemy w partnerstwie z jednym z naszych głównych sponsorów – PZU. Dzięki temu festyn (pod nazwą „Bądź zdrowy i bezpieczny”) będzie jeszcze bogatszy i atrakcyjniejszy. Będą konkurencje sprawnościowe, zabawowe, edukacyjne. Do współpracy zaprosiliśmy też Lokalną Grupę Rybacką, Sanepid i Mazurskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe (pokaz pierwszej pomocy, szkolenie). W biurze festynu każde dziecko otrzyma kupon na naklejki – z którym wyruszy po kolejne sprawności. Będzie musiało zaliczyć konkurs rysowania, konkurs wiedzy o bezpieczeństwie i zdrowym odżywianiu, ale na przykład też plac zabaw czy akcję „Podziel się kilometrem”. Nikt nie wyjdzie z pustymi rękoma, przygotowaliśmy 400 nagród. Poza tym dla młodych biegaczy mamy do rozlosowania dziesięć telefonów i co najmniej dwadzieścia tabletów. Na nasz festyn Plac powoli zaczyna robić się za ciasny… [śmiech]. Na koniec dodam, że nowością będzie skrócenie trasy Ulicznych Biegów do krążenia placu, a to ze względu na trwający remont ulicy Pionierów.

Będą też inne medale, inne czipowanie.

M.N.: – Tak, zmieniliśmy dostawcę medali. Na miejscu będzie można zamówić wygrawerowanie na medalu czasu, numeru startowego czy imienia i nazwiska. Myślę, że to będzie fajna pamiątka z Półmaratonu Węgorza, podobnie jak numer startowy, który każdy będzie mógł zabrać ze sobą. Czipy zawodnicy będą mieli umieszczone przy sznurowadłach (a nie, jak wcześniej, przy numerach).

Wróćmy do akcji „Podziel się kilometrem”. Skąd ten pomysł?

M.N.: – Pomysł narodził się podczas rozmów ze sponsorem – PZU. Ucieszyliśmy się, że to nam pozostawiono wybór instytucji, na rzecz której zorganizujemy te akcję. Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Empatia” robi wiele dobrego. A ponieważ na miejscu będzie mnóstwo dzieci, akcja charytatywna będzie miała tez wymiar wychowawczy. Chcemy zachęcać dzieci do niesienia pomocy, pokazać, że każdy z nas może zostać bohaterem, niekoniecznie bijąc rekord na trasie.

Czeka nas chyba jeszcze jeden rekord: tę edycję Półmaratonu Węgorza będzie słychać w Węgorzewie najdłużej i najpiękniej…

M.N.: – …bo zagości Królewska Orkiestra Symfoniczna z Wilanowa! Ten koncert „na deser” zawdzięczamy operatywności przewodniczącego Komitetu Organizacyjnego XI Półmaratonu Węgorza Tadeusza Ciborskiego i wiceprzewodniczącego Andrzeja Zagórnego. Przy wsparciu Dariusza Grabikowskiego, szefa firmy Biofaktor (także nasz sponsor) udało się ściągnąć i kolejnych sponsorów, i wspomnianych artystów. Usłyszmy standardy muzyki filmowej, ale też klasykę i… pop. 40 muzyków na scenie – tego jeszcze nie było! Na scenie nie zabraknie także artystów z Węgorzewa. Zapraszamy. O 20.30 odbędzie kolejny koncert – w Ogonkach, gdzie wystąpi Dominika Żukowska i Andrzej Korycki. Szykuje się niezapomniany dzień.

 

Źródło: as/Biuro Promocji UM w Węgorzewie

Udostępnij tę informację znajomym