Aktualności

Czy wiesz, że… Krzyżacy stworzyli jezioro Mamry

📁 Aktualność 🕔26.Styczeń 2018
Czy wiesz, że… Krzyżacy stworzyli jezioro Mamry

Niektóre wnioski z badań archeologicznych bywają bardzo ciekawe. To dzięki nim wiadomo, jak powstało jezioro Mamry. Do jego utworzenia przyczyniło się… zajęcie Prus przez Zakon Krzyżacki.

– To Krzyżacy zasiedlając te tereny sprowadzili tu nowe technologie, budowali zamki i młyny – opowiada Maciej Karczewski, archeolog z Uniwersytetu w Białymstoku. – Na rzece Węgorapie zbudowali młyn i zaporę do spiętrzenia wody. Spowodowało to podniesienie się poziomu wód w kilku okolicznych jeziorach. Z czasem wody było tyle, że niewielkie do tej pory jeziora połączyły się i powstało jezioro Mamry. Dzięki temu dziś tysiące turystów korzysta z piękna jezior mazurskich.

źródło: http://www.wspolczesna.pl

Jezioro Mamry to właściwie nie jedno, a kilka jezior. Utworzony dzięki nim akwen jest drugim co do wielkości w Polsce. Składają się na niego: Mamry właściwe, Święcajty, Kirsajty, Dargin, Dobskie, Łabap i Kisajno. To tutaj znajduje się, bodaj najsłynniejsza Polska wyspa jeziorna, Wysoki Ostrów (na jeziorze Dobskim) zwany Wyspą Kormoranów, która rozsławiona została przez Włodzimierza Puchalskiego w książce o tym samym tytule. Z jeziora Mamry rozpoczyna swój bieg rzeka Węgorapa ( przy nowej trasie naszych biegów 🙂 ). Tutaj także zaczyna się, owiany tajemnicami, Kanał Mazurski.

Udostępnij tę informację znajomym

Podobne informacje